بی کربنات آمونیوم

 

 

بی کربنات آمونیوم غذایی در بسته بندی 25 کیلوگرمی موجود میباشد

 

بی کربنات آمونیوم (آمونیاک نانوایی) {به مانند جوش شیرین} یک ماده ور آورنده و حجم دهنده است که مادر بیکینگ پودرهای امروزی شناخته می شود. از این ماده همچنین به عنوان بی کربنات آمونیاک، کربنات آمونیاک، بی کربنات آمونیوم و شاخ گوزن نام برده شده است

امروزه، آمونیاک نانوایی به صورت تجاری  و با ترکیب شیمایی نمک آمونیومِ اسید کربنیک وجود دارد. این ماده به صورت پودر بی کربنات آمونیوم و یا بی کربنات خشک ارائه می گردد.بی کربنات آمونیوم در مجاورت آب و گرما به سرعت به آمونیاک، دی اکسید کربن و آب که همگی عوامل ور آمدن خمیر هستند، تجزیه می گردد. بی کربنات آمونیوم را می توان هم به صورت محلول در آب و هم به صورت خشک، به خمیر اضافه کرد.

تفاوت بی کربنات آمونیوم با بیکینگ پودر و بیکینگ سودا یا جوش شیرین:

  • بی کربنات آمونیوم در محیط اتاق میل به واکنش ندارد و به همین دلیل خمیرهایی که در آنها از این ماده استفاده شده اند ماندگاری بیشتری دارند.
  • بی کربنات آمونیوم به سرعت در مجاورت آب و گرما واکنش می دهد.
  • بی کربنات آمونیوم باعث همگن شدن خمیر می گردد.
  • بی کربنات آمونیوم نسبت به بیکینگ پودر کمی رنگ قهوه ای به محصول نهایی می دهد.
  • بی کربنات آمونیوم باعث ایجاد ساختاری متخلخل و ترد تر می گردد.
  • در پخت با حضور بی کربنات آمونیوم بوی تندی متصاعد می گردد که با پخت در دمای بالای 60 درجه سلسیوس، این بو به طور کامل از بین می رود.
  • در تولید محصولاتی که رطوبتی بالاتر از 3% دارند، بوی آمونیاک باقی می ماند این در حالی است که بیکینگ پودر چنین بوی از خود به جای نمی گذارد.

از این میان مورد آخر می تواند یکی از عیوب استفاده از بی کربنات آمونیوم نسبت به بیکینگ پودر یا جوش شیرین باشد اما مشخصاً استفاده از این ماده در محصولاتی با درصد رطوبت زیر 3% بسیار معمول است. اصولاً تمام محصولات نانی از آنجا که با رطوبت پایین و در دمای بالا پخت می شوند، بی کربنات آمونیوم را به عنوان ماده ای موثر که باعث ور آمدن محصول و افزایش شلف لایف آن می شود ترجیح می دهند

 

منبع : namexon.com

 

 

Top